Euro 2008.

Postaj  Gurija on 11.06.08 15:10

Svjetski mediji: Hrvatska nije oduševila, Austrija prespavala početak
Datum 09.06.2008 Sat 15:19

Gotovo sve svjetske agencije pobjedu Hrvatske nad Austrijom u Beču karakteriziraju kao tešku, ali ipak zasluženu zahvaljujući čvrstoj obrani.

Reuters piše kako je Hrvatska napokon pobijedila nakon šest godina na velikim natjecanjima, ali da nije oduševila u srazu sa 92. momčadi svijeta, domaćinom Austrijom. Pohvalu je zaslužila hrvatska obrana na čelu s najboljim igračem dvoboja Stipom Pletikosom, a ističu i da su Austrijanci naivno i glupo skrivili jedanaesterac već u 4. minuti susreta.
Hrvatski navijači izgleda, ne mogu bez bengalki

AFP jedini u svojim prvim izviješćima navodi navijače, pa su tako još za vrijeme utakmice javili kako su hrvatski navijači palili bengalke na stadionu prilikom proslave pogotka, te da je na kraju jedan hrvatski navijač uspio ući u i teren. AFP tvrdi da su Austrijanci u drugom poluvremenu bili bolja momčad, te da je Hrvatska pobijedila zahvaljujući čvrstoj obrani.

DPA piše da je pogotkom nove zvijezde Tottenhama Luke Modrića Hrvatska pobijedila i "slomila srce" Austrijancima. Njemačka agencija je i prva donijela vijest da je Bilić u svlačionici nakon utakmice puštao pjesme Thompsona, "ultranacionalističkog i radikalnog pjevača", kako tvrdi DPA. Očito dobro upućeni novinari DPA čak su objavili i naslov Thompsonove pjesme - "Lijepa li si", te ustvrdili da se ona pušta na svim domaćim utakmicama hrvatske reprezentacije osim one sa Izraelom.

Austrijski mediji oplakuju poraz svoje reprezentacije, a svi su jedinstveni u komentaru da ih Hrvatska razočarala igrom. List Die Presse ima najoriginalniji komentar, posvetivši ga hrvatskim navijačima, a u njemu stoji da je bilo "vrlo teško zaključiti čijih je navijača bilo više na stadionu Ernst Happel, ali kako je jasno da hrvatskih pristalica sigurno nije bilo manje".

Talijanska Gazzetta dello Sport piše da je utakmicu odlučio rani pogodak Hrvatske, koja nije oduševila, ali je hrvatska obrana odolila stalnim, ali bezidejnim napadima Austrije u nastavku.

Srpska agencija Tanjug tvrdi da su Austrijanci mogli do boda što ne bi bilo nezasluženo, te da je hrvatska obrana pokazala zavidnu čvrstoću.

Slovenska agencija STA kaže da su Hrvati teškom mukom svladali Austriju i to neuvjerljivom igrom koju su pokazivali i na svim pripremnim utakmicama do prvenstva.

Citati:
Luka Modrić
"Dvoboj na Prateru odlučio je mladić o kojemu ćemo u budućnosti još mnogo slušati - Luka Modrić", piše Gazzetta dello Sport

"Bild" (Njemačka): "Bankrot za Doesis (riječ nastala iz Oesis - skraćeno za Austrijance - sugerira pospanost, drijemež). EP je nakon četiri minute već bilo skoro završeno. Prvi trk na prvenstvu bio je zaslužan za najveće uzbuđenje. S učinkom poput ovoga protiv Hrvatske, Austrija nema šanse protiv nas ni protiv Poljaka. Hickersberger je krenuo s opreznom taktikom. Posljedica: Austrijanci obeshrabreni, očajni, bez šansi."

"Kicker" (Njemačka): "Hrvatska je nepotrebno ispustila utakmicu iz ruku, ali se spretno branila i sretno pobijedila protiv kasno probuđenih Austrijanaca. Austrijska je momčad dugo djelovala onako kako to odgovara njezinoj naravi: odveć pristojno. Ako momčad Josefa Hickerrbergera u četvrtak želi opstati protiv Poljske, mora obvezno načiniti promjene u timu. Gercaliu se pokazao promašajem kao i Saeumel. Osim toga, Austrijanci moraju provjeriti svoje ponašanje u dvobojima: Aufhauser je naivno skrivio jedanaesterac. Naposljetku, nedostaje im spremnosti za nametanje. Na EURU se traži međunarodna klasa, robusnost i duh. Manjkalo je i jednoga i drugoga."

"Blick" (Švicarska): "Doesis poput nas! Je li EURO već završen za Austriju nakon neugodnih 0:1 protiv Hrvata? Doesis su prespavali početak, prije svih Rene Aufhauser."

"Berner Zeitung" (Švicarska): "Kad je Austrija shvatila da je EURO počeo, Hrvatska je već vodila 1:0. Austrijska je momčad na kraju ipak zaslužila više."

"Gazzetta dello Sport" (Italija): "Austrija propala, Modriću nije bilo teško. Dvoboj na Prateru odlučio je mladić o kojemu ćemo u budućnosti još mnogo slušati - Luka Modrić."

"Corriere dello Sport (Italija): "Nakon Švicarske, na početku se urušavaju se i austrijski snovi o uspjehu. Hrvatska je zaslužila pobjedu. Austrija je čitavo poluvrijeme ležala na kauču psihoanalitičara, nismo uzalud u Freudovoj domovini. Austrijska je momčad spora, zamišljena, bespomoćna. Ako se uzme u obzir FIFA-ina ljestvica, vidi se da se Austrija nalazi na 92. mjestu. To ipak nešto znači."

"Tuttosport" (Italija): "Talent Austrijanaca ima nedostataka".

"Repubblica" (Italija): "Austrija djeluje poput Pepeljuge".
Slavlje Vatrenih
"Austrija je hermetička, introvertirana i dobro razvijena zemlja. To znači da ispunja sve uvjete za nestanak s nogometnog zemljovida", piše španjolski El Pais

"Marca" (Španjolska): "Kako su Austrijanci ograničeni, pokazalo se u trenutku kad su morali ići na izjednačenje. Svjesni svoje premoći i ograničenih mogućnosti Austrijanaca, Hrvati su u drugom poluvremenu zaboravili dominirati i ići na protivnički gol. Najbolje austrijske prilike dolazile su s Vastićevih kopački. Od Austrijanaca se ne može tražiti više, jer nemaju više."

"EFE" (Novinska agencija, navedeno u listu "As", Španjolska): "Domaćini su nezasluženo izgubili zbog jedanaesterca. Na kraju Austrija plaća za svoje grijehe i nedostatak mašte u prvom poluvremenu. Međutim, postalo je jasno da se može predstaviti kao dobar domaćin prvenstva."

"El Mundo" (Španjolska): "Hrvatska, jedanaesterac i hvala. Druga drama za momčad domaćina. Hrvatska se ograničila na čuvanje rezultata, dok Austrijancima nije bilo jasno što im se događa. Ulazak Korkmaza donio je svježi vjetar na lijevoj strani. Bez uspjeha. Nepravedni poraz ipak je ostavio dojam da Austrijanci mogu igrati dostojanstvenu ulogu na 'njihovoj Eurocopi'."

"El Pais" (Španjolska): "Austrija je hermetička, introvertirana i dobro razvijena zemlja. To znači da ispunja sve uvjete za nestanak s nogometnog zemljovida. Rene Aufhauser, stalni igrač u austrijskoj momčadi, nesretan je slučaj poput većine svojih kolega. Tog je čovjeka vjerojatno odbila skijaška škola, prije nego što se okrenuo lopti. Budući je sudbina tako htjela, igra u austrijskoj reprezentaciji. Njegova akcija (prekršaj za jedanaesterac) izgledala je kao sabotaža. Ulazak Korkmaza (rođeni Turčin) i Vastića (podrijetlom Hrvat) bio je međutim poput iznenađenja. Oni su bili najbolji u Austriji. Ali su sat vremena sjedili na klupi."

"Algemeen Dagblad" (Nizozemska): "Austrija je zaslužila 1:1, jer je Hrvatska samo prvih 30 minuta bila bolja. Taj tijesni poraz daje međutim Austriji nadu za druge utakmice."

"Voetbal International" (Nizozemska): "Glup prekršaj Aufhausera, Hrvatska je razočarala."

"Gazet van Antwerpen" (Nizozemska): "Austrija se žestoko borila, ali premalo napadača za zabiti golove."

"Sport" (Češka): "Prvih pola sata potvrdilo je mišljenje da Austrija, ukoliko želi sudjelovati na nekom turniru, mora ga sama organizirati."

"Pravo" (Češka): "Olić je uletio u kazneni prostor, gdje ga je Aufhauser zaustavio nespretno do glupo. Iznenađeni gosti u drugom poluvremenu praktički nisu ugrozili Machoa i tek ih je završni zvižduk oslobodio grča."

"Mlada fronta Dnes" (Češka): "Hrvati vrijede kao jedan od 'crnih konja' na EURU, ali bi se trebali popraviti ako žele da taj opis bude točan."

Zadnja promjena: Gurija; 15.06.08 11:51; ukupno mijenjano 1 put.

Postaj  Clark on 13.06.08 7:54

HRVATSKA reprezentacijama pogocima Srne i Olića razbila je Nijemce i gotovo izborila plasman u četvrtfinale. Susret je završio rezultatom 2:1, a utješni pogodak za Njemačku zabio je Podolski.

Hrvati u prvom poluvremenu nadtrčali Nijemce

Hrvatska - Njemačka 2:1

Tijek susreta

Furiozno su Nijemci otvorili susret, već u prvom napadu odlučno krenuvši prema hrvatskom golu bez puno zadržavanja. Izabranici Joachima Loewa igraju vrlo disciplinirano i dobro čuvaju loptu, ali hrvatska se obrana zasad izvrsno kreće i zatvara sve puteve prema golu.

Niko Kovač izgubio je loptu na centru u prodoru prema naprijed, te omogućio Kloseu prodor po desnoj strani, ali njegov brat Robert raščistio je ubačenu loptu. Uslijedila su dva hrvatska napada, ali lopte upućene u sredinu njemački su stoperi s lakoćom presretali.

Hrvatska zadnja linija dugo drži loptu i poziva Nijemce naprijed, ali Klose i Gomes nisu zagrizli. Dugom loptom u 7. minuti Ćorluka je pronašao Rakitića koji proigrava Olića, ali centaršut hrvatskog napadača spremno je dočekao Metzelder. Dvije minute kasnije Ćorluka je imao priliku da uposli nečuvanog Pranjića na desnoj strani i gurne ga u izvjesnu situaciju za gol, ali Čarli ga nije vidio i poslao je loptu "u bunar". Nakon 10 minuta igre nema pravih prilika ni sa jedne strane, igra se vrlo mirno i oprezno.

U 12. minuti Srna je ubacio loptu u njemački kazneni prostor nakon prekršaja na lijevoj strani. Niko Kranjčar pokušao je loptu zahvatiti glavom i uputiti udarac, ali njemački su braniči bili bliži. Iz iste se akcije izrodila prilika za kontra napad Nijemaca, ali Pranjićeva dobra intervencija uklonila je opasnost.

U 13. minuti Ćorluka je centaršutom s lijeve strane tražio Ivicu Olića koji je bio u duelu s Mertesackerom, ali sudac je odlučio da je hrvatski napadač faulirao njemačkog braniča. To je šesti prekršaj Hrvatske, dok Njemačka ima tek dva.

U 16. minuti udarac iz kuta izveo je Darijo Srna, a Šimunić je dočekao loptu na prvoj stativi i prenio je na drugu stranu, no tamo nije bilo nikog da je pospremi u gol. Dvije minute kasnije Luka Modrić je brzo izveo slobodan udarac nakon prekršaja Njemačke i dubinskom loptom pronašao Olića ispred kojeg se u šesnaestercu u zadnji tren ispriječio Metzelder, a lopta se mirno došuljala do Lehmanna.

GOOOOL za Hrvatsku! S nekoliko izvrsnih dodavanja na malom prostoru hrvatski su veznjaci izneredili njemačku obranu i otvorili Danijelu Pranjiću prostor za centaršut. Lopta je preletjela svih i otišla skroz na drugu stativu gdje ju je u padu dočekao Darijo Srna koji je ispružio nogu i poslao loptu iza leđa Jensa Lehmanna.

Već dvije minute kasnije, u 25. minuti, opasno su hrvatskim vratima po prvi put zaprijetili Nijemci. Jansen se probio po boku i ubacio centaršut na Gomesa, a njemački je napadač visoko skočio i pucao iznad gola. Već u idućem napadu po toj se lijevoj strani probio i Podolski, a Srna ga je morao zaustaviti prekršajem za žuti karton. Frings je pokušao uputiti direktan udarac iz teške pozicije, ali pogodio je samo živi zid.

Kontranapad Hrvatske u 27. minuti potegnuo je Kranjčar koji je uposlio Olića na lijevom boku, ali kombinacija s Pranjićem nije uspjela. Hrvatski su napadači visoko pritisnuli Nijemce i natjerali ih na pogrešku. Hrvatska je, čini se, naučila lekciju, te se ovoga puta nakon postignutog gola nije povukla na svoju polovicu.

Prilika za Hrvatsku! Niko Kranjčar u 30. minuti propustio je savršenu priliku da potopi Nijemce. Centaršut s desne strane još je jednom uputio Pranjić, a loptu glavom na 15 metara spustio Ivica Olić. Tamo se našao Niko Kranjčar koji je imao prostor za sasvim otvoreni udarac, ali loše je zahvatio loptu koja je otišla visoko na tribine.

Prilika za Njemačku! U samo nekoliko sekundi Stipe Pletikosa dvaput je sačuvao svoju mrežu. Najprije je odbio neugodan udarac Ballacka, ali opasnost nije bila otklonjena. Stvorila se gužva u hrvatskom šesnaestarcu, gdje je lopti najbliže bio Gomes ispred kojeg se opet ispriječio Pletikosa prije nego je Niko Kovač loptu poslao daleko izvan opasne zone.

Do kraja poluvremena ima još nešto manje od deset minuta, a čini se kako će Hrvatska morati izdržati veliku ofenzivu Nijemaca. Njemački su igrači u posljednjih nekoliko napada sasvim preuzeli kontrolu i natjerali Hrvatsku na grčevitu obranu, no zasad Nijemcima nije dozvoljen prostor za ulazak u opasnu zonu.

Prilika za Njemačku! U 39. minuti Fritz je izveo udarac iz kuta, a lopta je na petercu došla do visokog Metzeldera koji je glavom pucao malo iznad prečke Pletikosinog gola. Nastavlja se njemačka dominacija na kraju prvog poluvremena.

Prilika za Hrvatsku! Još jednom je Niko Kranjčar imao fantastičnu priliku, ali ovoga puta ispriječio mu se Jens Lehmann. Ćorluka je izvrsno prošao po lijevoj strani i poslao povratnu loptu, na koju je Niko Kranjčar zakasnio, ali dočekao ju je Olić. Olić je vratio loptu natrag do Kranjčara koji ju je na deset metara od gola primio na prsa i opaslio sjajan poluvolej prema Lehmannu, ali njemački golman brani!

U 43. minuti Klose je uspio poslati loptu u Hrvatsku mrežu, ali tek nakon što je Gomes prekršajem srušio Pletikosu kojem je lopta ispala iz ruke, tako da od pogotka nema ništa.

(poluvrijeme)

Loew se već na poluvremenu odlučio na jednu izmjenu. Odonkor je ušao u igru umjesto Jansena zbog čega je došlo do velikih izmjena u igri. Lahm je preuzeo lijevu stranu, a na njegovo mjesto otišao je Frings dok će Odonkor igrati iza dva napadača.

U 47. minuti udarac iz kuta izveo je Podolski, a loptu timskim radom izbacili N.Kovač i Šimunić.

Situacija ne terenu u drugom se poluvremenu promijenila. U prvih pet minuta Hrvati su se opet sabili na svoju polovicu i panično ispucavaju loptu, dok Nijemci grade akcije dobrim pasovima i drže loptu u nogama koliko im je god dopušteno.

Nakon još jedne hrvatske kontre u 52. minuti priliku za udarac je dobio Luka Modrić. Lopta je letjela prema samom donjem desnom kutu gola, ali Lehmann ju je ipak dohvatio.

Nekoliko minuta trajala je najnovija opsada hrvatskog šesnaesterca, a samo su centimetri nedostajali da Kloseova lopta prema Gomesu pronađe metu, ali Joe Šimunić je bio viši, a opasnost je napokon otklonio Robert Kovač.

Hrvatska iz prvog poluvremena netragom je nestala. Još jednom su nas Nijemci probili nakon što je Robert Kovač otklizao u prazno, a Ballack ostao sam, ali loptu koja je u šesnaesterci trebala pronaći Klosea izbila je hrvatska obrana.

GOOOOOL za Hrvatsku! Bilićeve momke ovoga puta pomazila je i sreća, a Ivica Olić napokon je prekinuo napadački golgeterski post koji je trajao još od Wembleyja. Gotovo čitavu minutu Hrvatska je u 63. minuti bezidejno kružila oko njemačkog šesnaesterca prije nego što je Rakitić iz vrlo teške pozicije s desne strane uputio udarac na gol. Lehmann nije bio dovoljno siguran pa ga je lopta prošla i od vratnice se odbila u noge Ivice Olića koji ju je samo morao pospremiti u gol.

Pritisak Hrvatske nije stao na tome. Drugi pogodak probudio je hrvatske reprezentativce i igra se sasvim preselila na njemačku polovicu. U kaznenom se prostoru opet našao Ivica Olić, ali ovoga puta nije mogao doći do prilike za udarac.

Loew iz igre vadi Maria Gomesa, a ubacuje Bastiana Schweinsteigera. Gomesovu poziciju u napadu preuzet će Podolski.

U 67. minuti Olić je presreo još jednu loptu na centru, a kontra Nike Kranjčara zaustavljena je prekršajem. Slobodan udarac sa 25 metara izveo je Darijo Srna, ali pogodio je živi zid. Lopta je izbačena u aut nakon kojeg je gužvanje u njemačkom šesnaetercu okončao Metzelder.

Prebrzi Ivica Olić sam je ostao duboko na njemačkoj polovici, ali nitko ga nije pratio pa Olić na lijevoj strani nije mogao učiniti ništa više osim izboriti korner. Srna izvodi udarac iz kuta, a Lehmann loptu opet odbija van za korner s druge strane. Izvođač je opet Darijo Srna, a Robertu Kovaču malo je nedostajalo da skrene putanju lopte i pošalje je u gol.

U 72. minuti iz igre izlazi Ivica Olić, a ulazi Mladen Petrić.

Opet su Nijemci povezali dvije izgledne prilike, ali završetak akcije i dalje im nedostaje. Schweinsteigerov niski ubačaj sa strane u korner je skrenuo Stipe Pletikosa, a kroz hrvatski blok nije mogao proći ni udarac Michaela Ballacka. U 75. minuti još jednom svoj je udarac isprobao Niko Kranjčar, ovoga puta s gotovo 30 metara, a Lehmann se ispružio koliko je dug i širok kako bi obuzdao tu loptu.

GOOOL za Njemačku! Lukas Podolski pogodio je za 2:1. Centaršut u kazneni prostor na nogu Bayernovog napadača spustio je Michael Ballack, a Podolski je topovskim udarcem zakucao loptu u mrežu. Pletikosa je bio nemoćan.

U 80. minuti Loew šalje na teren svog posljednjeg džokera Kevina Kuranyija umjesto Fritza. Bilić je u igru umjesto Srne poslao Jerka Leku.

U 85. minuti umjesto Kranjčara u igru je ušao Knežević. Hrvatska i dalje dobro stoji na terenu, te se sigurno brani od njemačke ofenzive.

Prilika za Hrvatsku! U 90. minuti Modriću i Petriću malo je nedostajalo da zaključe utakmicu. Modrić je izvrsno pronašao Petrića na lijevoj strani i ušao u šesnaesterac, što je Petrić vidio i pokušao mu poslati povratnu loptu, ali ispred njega našao se Metzelder koji je loptu izbio u korner.

Crveni karton za Njemačku! Bastian Schweinsteiger morao je napustiti igru u 91. minuti. Njemački je veznjak izgubio živce nakon što ga je Leko srušio s leđa i udario ga, a sudac nije oklijevao prije nego ga je poslao u svlačionicu.

by Trevor Haylett from Wörthersee Stadion

Croatia rested a host of players yet still proved too strong for Poland as they won 1-0 in Klagenfurt to finish on maximum points in Group B and confirm their opponents' early exit.

Klasnić winner
Ivan Klasnić scored the winner early in the second half at the Wörthersee Stadion to end another defiant show from goalkeeper Artur Boruc and further boost Croatia's confidence before they tackle Turkey in the quarter-finals on Friday. Poland's slim qualifying hopes rested on at least a two-goal victory here and a win for Austria over Germany, and neither came off as Michael Ballack struck the only goal in Vienna.

Duo retained
Poland needed goals so it was something of a surprise that Leo Beenhakker chose to omit Euzebiusz Smolarek, whose marksmanship played a big part in securing qualification to UEFA EURO 2008™ as group winners ahead of Portugal. The coach also left out defender Jacek Bąk who had been hoping to make his 97th appearance. As expected, Slaven Bilić made wholesale changes to the Croatia team with only two players retained from the starting XI who had conjured the famous victory over Germany.

Knežević injury
One of those was left-back Danijel Pranjić and when he made an early forward raid it left a gap which Poland were quick to exploit. Marek Saganowski headed on for Wojciech Łobodziński whose cross brought goalkeeper Vedran Runje out to clear, injuring Dario Knežević in the process. Although the right-back played on after treatment, he was eventually forced off in the 27th minute. By that stage Croatia were taking a firm grip on proceedings and only the brilliance of Boruc kept the score at 0-0. Mladen Petrić played Klasnić in but out came the Poland No1 to make another of those blocks that so frustrated Austria four days ago. From a difficult angle, Ivan Rakitić then found Boruc in the way as he attempted to clip the ball across into the area.

Klasnić goal
After a promising start in which Dariusz Dudka got up well to meet a corner only to place his header wide, Poland were largely on the back foot. On the stroke of half-time Boruc came to the rescue again after Klasnić had skilfully worked an opening. In the 53rd minute Klasnić at last got the better of him. The architect was Pranjić and when he picked out the striker in the penalty area, Klasnić stylishly whipped the ball back across Boruc and into the far corner. Despite the introduction of Smolarek, things remained relatively easy for Croatia's defence with Dario Šimić, winning his 99th cap, also looking to attack from right-back when the opportunity presented itself.