100 godina Hajduka u Kominu

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Thumb up 100 godina Hajduka u Kominu

Postaj  Gurija on 14.02.11 19:44

Evo kako je obilježena stogodišnjica Hajduka u Kominu.
http://komin.bloger.hr/post/hajduku-za-stoti-rodjendan/6674025.aspx

Ogromna većina Hajdukovih zaljubljenika i vatrenih navijača, kao i onih umjerenih ne znaju da iza naslova legendarne himne "Bili su, bili vrhovi planina..." stoji ime i prezime autora, a ne kako u printu izvedbe ove pisme Dubrovačkih trubadura stoji "narodna".
Imenom i prezimenom autor stihova pisme "Bili su, bili" je svima u Kominu i okolici dobro znani Mijo Medak Anđin iz Komina.

Tko ne viruje, evo i isječka iz Slobodne Dalmacije:

14.02.2011. | 18:59

Autor hajdukove himne prisjeća se utakmica iz 70-ih:
Autor himne Mijo Medak: Pjesmu ‘Bili su bili, vrhovi planina’ napisao sam na brodu do Splita

Komin posljednjih dana doslovno živi za Hajduk. Osim obilježavanja 100. rođendana voljenoga kluba, za što se duž rive “rađa“ valjda najduži svjetski grafit posvećen Hajduku, bit će dug dva kilometra!, Kominjani, što je manje poznato, slave i 35 godina od nastanka stare Hajdukove himne “Bili su bili, vrhovi planina, bila je košulja hajdučkoga sina. Bila i plava skladna je boja, simbol je stari, Majstora s mora“.

Mijo Medak sa suprugom Stipom, kćerkom i unukama slavi 100. rođendan Hajduka Ante šunjić

Autor stihova, koji su desetljećima nosili Hajdukove majstore do osvajanja brojnih trofeja, je Mijo Medak Anđin iz Komina. Malo je poznato da je ta pjesma postala Hajdukovom himnom 1976. godine. – Ta godina je bila posebno uspješna jer smo u Beogradu pobijedili Zvezdu, Partizana i OFK Beograd. Nakon pobjede nad Partizanom vraćali smo se vlakom u Komin i pjevali “Bili su bili...“. Istim vlakom putovali su i Hajdukovi igrači i pjesmu, koju su tada prvi put čuli, s oduševljenjem su prihvatili kao himnu – kaže danas 77-godišnji Mijo.

Pjesma je, inače, nastala već prije, za dugih putovanja brodovima “Kostrena“ i “Hvar“ iz Ploča prema Splitu i utakmicama na Starom placu. Mijo i brojni hajdukovci iz doline Neretve doputovali bi u Split dan ranije i spavali u hotelu “Park“. Istim brodovima su na utakmice putovali i podoficiri JNA koji su bili na službi u Pločama, uglavnom zvezdaši, pa su često izbijali i fizički obračuni. – Ništa mi nije bilo teško učiniti za Hajduka.

Posebno sam guštao nakon pobjeda nad Zvezdom, a najteže trenutke proživljavao sam poslije Bearina odlaska u Beograd – govori Mijo Medak, koji je zahvalan svojoj supruzi Stipi na dugogodišnjem razumijevanju zbog njegovih čestih izbivanja od kuće. – Hajduk za mene slavi tisuću godina! Imam takav osjećaj nakon što sam bezbroj puta suprugu pripremala torbu, vino, šnicele i sve drugo potrebno za putovanja i okrjepu kako bi mogao navijati za Hajduka. Brinula sam o kući i djeci, dijeleći tako sudbinu mnogih žena iz doline Neretve čiji su muževi srčani hajdukovci – s ponosom će Stipa Medak. U dom Medakovih ovih dana dolaze brojni čestitari, a Mijo uživa.

Trinaestogodišnja unuka Ana-Marija napravila je slavljeničku tortu, Jelena je u Splitu na fešti, a Anđelka, Petra i Stipa provode radosne trenutke uz bilu boju i svoga Miju. Stari hajdukovac ima i posebnu želju, koju s njim dijeli čitavi Komin. Htjeli bi vidjeti svoga Hajduka kako igra u Kominu, na igralištu Pržini.
Ante Šunjić

članak i foto preuzeti sa portala Slobodna Dalmacija

My status
Gurija
Gazda u kokošinjcu/Admin
Gazda u kokošinjcu/Admin

Broj postova : 912
Registration date : 12.02.2008

http://korf.forumeast.com/

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics